When you buy them in the grocery store they are quite expensive probably about $1.50 each. We found a box of 14 persimmons on our trip to California back in late November for $8. They have been ripening since then in the garage. Now they are edible and so sweet without any added sugar. Here's some photos to show what they look like while eating. You cut them in half, then scoop out the inside with a spoon. Buy one and wait for a month before eating it.
A place to share my writings, poems, photos, family history, express opinions, and connect with others
Sunday, December 28, 2008
Persimmon eating
When you buy them in the grocery store they are quite expensive probably about $1.50 each. We found a box of 14 persimmons on our trip to California back in late November for $8. They have been ripening since then in the garage. Now they are edible and so sweet without any added sugar. Here's some photos to show what they look like while eating. You cut them in half, then scoop out the inside with a spoon. Buy one and wait for a month before eating it.